| Brand: | Nokia |
| Model: | 2600 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 870 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 109.6 x 46.7 x 12 mm, 63.5 cc (4.31 x 1.84 x 0.47 in) |
| Weight: | 73.2 g (2.57 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Orange, Blue, Beige |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |