| Brand: | Nokia |
| Model: | 2310 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 6.8 cm2 |
| Resolution: | 96 x 68 pixels, 4 lines (~78 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 105.4 x 43.9 x 19.1 mm (4.15 x 1.73 x 0.75 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Blue, White |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |