| Brand: | Nokia |
| Model: | 230 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 240p@15fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 124.6 x 53.4 x 10.9 mm (4.91 x 2.10 x 0.43 in) |
| Weight: | 91.8 g (3.25 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Dark Blue, Light Gray |
| Usd: | ~76 USD |