| Brand: | Nokia |
| Model: | 225 4G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Main Specs: | 0.3 MP |
| Selfie Specs: | No |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc UMS9117 |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 124.7 x 51 x 13.7 mm (4.91 x 2.01 x 0.54 in) |
| Weight: | 90.1 g (3.17 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black, Classic Blue, Metallic Sand |
| Usd: | ~65 USD |