| Brand: | Nokia |
| Model: | 220 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP, 1/5.0" |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 116.4 x 50.3 x 13.2 mm (4.58 x 1.98 x 0.52 in) |
| Weight: | 83.6 (2.93 oz) |
| Sim: | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, black, white, yellow, cyan |
| Usd: | ~43 USD |