| Brand: | Nokia |
| Model: | 215 Dual SIM |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | 240p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 240p@15fps |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 116 x 50 x 12.9 mm (4.57 x 1.97 x 0.51 in) |
| Weight: | 78.6 g (2.75 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Green |
| Usd: | ~32 USD |