| Brand: | Nokia |
| Model: | 2100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 65 pixels, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 44 x 20 mm, 77 cc (4.13 x 1.73 x 0.79 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 (Yellow, Green, and Grey) + Xpress-on covers |