| Brand: | Nokia |
| Model: | 2.2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.71 inches, 81.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, Android One |
| Dimensions: | 146 x 70.6 x 9.3 mm (5.75 x 2.78 x 0.37 in) |
| Weight: | 153 g (5.40 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Steel, Tungsten Black |
| Usd: | ~108 USD |