| Brand: | Nokia |
| Model: | 1680 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 1.85 inches, 10.8 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~111 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 46 x 15 mm, 66 cc (4.25 x 1.81 x 0.59 in) |
| Weight: | 73.7 g (2.57 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Slate Gray, Wine Red, Deep Plum |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |