| Brand: | Nokia |
| Model: | 1662 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 45 x 13.8 mm, 58.8 cc (4.25 x 1.77 x 0.54 in) |
| Weight: | 82 g (2.89 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |