| Brand: | Nokia |
| Model: | 1600 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 1.4 inches, 6.0 cm2 |
| Resolution: | 96 x 68 pixels (~84 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 104 x 45 x 17 mm (4.09 x 1.77 x 0.67 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Xpress-on covers |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |