| Brand: | Nokia |
| Model: | 150 Music |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TN TFT |
| Main Specs: | QVGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Chipset: | Unisoc 6531F |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 130.5 x 52.9 x 14.8 mm (5.14 x 2.08 x 0.58 in) |
| Weight: | 83.1 g (2.93 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) - EU only |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 1.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | No |
| Colors: | Blue, Gray, Violet |