| Brand: | Nokia |
| Model: | 150 (2023) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Selfie Specs: | No |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 131 x 50.6 x 15.2 mm (5.16 x 1.99 x 0.60 in) |
| Weight: | 106.3 g (3.63 oz) |
| Build: | Flashlight Splash & dust resistant |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | No |
| Colors: | Black, Cyan, Red |
| Usd: | ~65 USD |