| Brand: | Nokia |
| Model: | 130 (2023) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2023 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 130.9 x 50.6 x 14 mm (5.15 x 1.99 x 0.55 in) |
| Weight: | 98.2 g (3.46 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | No |
| Colors: | Dark Blue, Purple, Light Gold |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |