| Brand: | Nokia |
| Model: | 130 (2017) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 1.8 inches, 10.0 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 111.5 x 48.4 x 14.2 mm (4.39 x 1.91 x 0.56 in) |
| Weight: | 74 g (2.61 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Grey, Black |
| Usd: | ~32 USD |