| Brand: | Nokia |
| Model: | 1280 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 1.36 inches, 5.6 cm2 |
| Resolution: | 96 x 68 pixels (~87 ppi density) |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 107.2 x 45.1 x 15.3 mm, 62.3 cc (4.22 x 1.78 x 0.60 in) |
| Weight: | 81.9 g (2.86 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Gray, Blue, Orchid |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |