| Brand: | Nokia |
| Model: | 125 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 132 x 50.5 x 15 mm (5.20 x 1.99 x 0.59 in) |
| Weight: | 91.3 g (3.21 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |