| Brand: | Nokia |
| Model: | 1208 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 29 x 23 mm, 6.8 cm2 |
| Resolution: | 96 x 68 pixels (~78 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 44.1 x 17.5 mm, 67 cc (4.02 x 1.74 x 0.69 in) |
| Weight: | 77 g (2.72 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Black |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |