| Brand: | Nokia |
| Model: | 113 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | 176x144 |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 176x144 |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 110 x 46 x 14.8 mm (4.33 x 1.81 x 0.58 in) |
| Weight: | 77 g (2.72 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Magenta, Lime Green, Cyan |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |