| Brand: | Nokia |
| Model: | 1110 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 68 pixels |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 104 x 44 x 17 mm (4.09 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Xpress-on covers |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |