| Brand: | Nokia |
| Model: | 110 (2019) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 1.77 inches, 9.7 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~113 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Main Specs: | QVGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 115.2 x 49.9 x 14.3 mm (4.54 x 1.96 x 0.56 in) |
| Weight: | 75 g (2.65 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Ocean Blue, Pink, Black |
| Usd: | ~22 USD |