| Brand: | Nokia |
| Model: | 108 Dual SIM |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 110.4 x 47 x 13.5 mm, 70.1 cc (4.35 x 1.85 x 0.53 in) |
| Weight: | 70.2 g (2.47 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Red, Blue, Yellow |
| Usd: | ~32 USD |