| Brand: | Nokia |
| Model: | 108 4G (2024) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 126.1 x 50.5 x X.X mm |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Blue, Cyan, Pink |