| Brand: | Nokia |
| Model: | 107 Dual SIM |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 112.9 x 47.5 x 14.9 mm, 70.6 cc (4.44 x 1.87 x 0.59 in) |
| Weight: | 75.8 g (2.65 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Red |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |