| Brand: | Nokia |
| Model: | 106 4G (2023) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2023 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.0 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 121.5 x 50 x 14.4 mm (4.78 x 1.97 x 0.57 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Build: | Flashlight Splash resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Charcoal, Ocean Blue |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |