| Brand: | Nokia |
| Model: | 105 Plus (2022) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2022 |
| Body | |
| Dimensions: | 115.2 x 49.9 x 14.3 mm (4.54 x 1.96 x 0.56 in) |
| Weight: | 72g (2.54 oz) |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.7 cm2 (~16.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 120 x 160 pi x els, 4:3 ratio (~113 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 4MB |
| Expandable: | microSDHC |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |