| Brand: | Nokia |
| Model: | 105 Dual SIM (2015) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 1.4 inches, 6.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~129 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 108.5 x 45.5 x 14.1 mm (4.27 x 1.79 x 0.56 in) |
| Weight: | 69.6 g (2.47 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 (charging only) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Cyan, White |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |