| Brand: | Nokia |
| Model: | 105 4G 2nd Edition |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 1.8 inches, 10.0 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 121.5 x 50 x 14.4 mm (4.78 x 1.97 x 0.57 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Build: | Flashlight IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Charcoal |
| Usd: | ~54 USD |