| Brand: | Nokia |
| Model: | 105 4G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2021 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.0 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 121 x 50 x 14.5 mm (4.76 x 1.97 x 0.57 in) |
| Weight: | 80.2 g (2.82 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black, Blue, Red |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |