| Brand: | Nokia |
| Model: | 105 (2024) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~100 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | RTOS OS |
| Body | |
| Dimensions: | 115.5 x 49.5 x 14 mm (4.55 x 1.95 x 0.55 in) |
| Weight: | 77.5 g (2.75 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue, Purple |