| Brand: | Nokia |
| Model: | 105 (2023) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 1.8 inches, 10.0 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | No |
| Dimensions: | 115.1 x 49.4 x 14.5 mm (4.53 x 1.94 x 0.57 in) |
| Weight: | 78.7 g (2.75 oz) |
| Build: | Flashlight Splash resistant |
| Sim: | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red Terracotta, Cyan, Charcoal |
| Usd: | ~54 USD |