| Brand: | Nokia |
| Model: | 105+ (2022) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.7 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~113 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6261D |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 115.2 x 49.9 x 14.3 mm (4.54 x 1.96 x 0.56 in) |
| Weight: | 72 g (2.54 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Charcoal |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |