| Brand: | Nokia |
| Model: | 105 (2019) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.7 cm2 |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~113 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 119 x 49.2 x 14.4 mm (4.69 x 1.94 x 0.57 in) |
| Weight: | 73 g (2.57 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 1.1 (charging only) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue, Pink |
| Price | |
| Usd: | ~11 USD |