| Brand: | Nokia |
| Model: | 1 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~197 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 Pie (Go edition), upgradable to Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | 145 x 70.4 x 8.6 mm (5.71 x 2.77 x 0.34 in) |
| Weight: | 138.4 g (4.87 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Red, Blue |
| Usd: | ~86 USD |