| Brand: | Nokia |
| Model: | 1.3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.71 inches, 81.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 8 MP, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 (Go edition), upgradable to Android 11 (Go edition), Android One |
| Dimensions: | 147.3 x 71.2 x 9.4 mm (5.80 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight: | 155 g (5.47 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Cyan, Charcoal, Sand |
| Usd: | ~184 USD |