| Brand: | NGM |
| Model: | Dynamic Jump L |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 4.5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1800.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MT6572M |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.4.2 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.8 mm |
| Weight: | 134 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black ,White |