| Brand: | Nextbit |
| Model: | Robin |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2680 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC2 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| Cpu: | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| Gpu: | Adreno 418 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat), Nextbit OS |
| Dimensions: | 149 x 72 x 7 mm (5.87 x 2.83 x 0.28 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Mint, midnight, amber |
| Usd: | ~324 USD |