| Brand: | MULTILASER |
| Model: | M7 3G Plus |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 600 x 1024 |
| Technology: | TN |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2800.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 8.1 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8 mm |
| Weight: | 275 g |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Colors: | Black, Gold, Pink, Dark Blue |