| Brand: | Motorola |
| Model: | ZN5 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | xenon flash |
| Main Video: | @15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | @15fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Freescale 500 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| Dimensions: | 118 x 50.5 x 12-16 mm |
| Weight: | 114 g (4.02 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/i |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Grey |
| Usd: | ~108 USD |