| Brand: | Motorola |
| Model: | XT800 ZHISHANG |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@24fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 480p@24fps |
| Capacity: | 1390 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | TI OMAP 3430 |
| Cpu: | 550 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.0 (Eclair) |
| Dimensions: | 120 x 61.8 x 11.4 mm, 79.5 cc (4.72 x 2.43 x 0.45 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~248 USD |