| Brand: | Motorola |
| Model: | XT760 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 120.8 x 64 x 9.9 mm (4.76 x 2.52 x 0.39 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |