| Brand: | Motorola |
| Model: | XOOM MZ600 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 T20 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 3.0 (Honeycomb), 4.1.2 (Jelly Bean), not upgradable to 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 249.1 x 167.8 x 12.9 mm (9.81 x 6.61 x 0.51 in) |
| Weight: | 730 g (1.61 lb) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~335 USD |