| Brand: | Motorola |
| Model: | XOOM 2 3G MZ616 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | HD-IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 4430 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 3.2 (Honeycomb), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 253.9 x 173.6 x 8.8 mm (10.00 x 6.83 x 0.35 in) |
| Weight: | 599 g (1.32 lb) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~227 USD |