| Brand: | Motorola |
| Model: | WX294 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 107 x 45 x 12.9 mm (4.21 x 1.77 x 0.51 in) |
| Weight: | 65 g (2.29 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |