| Brand: | Motorola |
| Model: | WX290 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 107.6 x 45.3 x 14.3 mm (4.24 x 1.78 x 0.56 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |