| Brand: | Motorola |
| Model: | WX160 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 1.3 inches, 5.0 cm2 |
| Resolution: | 64 x 96 pixels, 3:2 ratio (~89 ppi density) |
| Technology: | Monochrome graphic with colour background |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 106 x 46 x 14.5 mm (4.17 x 1.81 x 0.57 in) |
| Weight: | 65 g (2.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |