| Brand: | Motorola |
| Model: | W375 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 28 x 35 mm, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 99 x 45 x 18.6 mm, 73 cc (3.90 x 1.77 x 0.73 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Cannon Gray, Lustrous Silver, Mandarin Orange. |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |