| Brand: | Motorola |
| Model: | W360 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.6 inches, 8.1 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 113 x 47 x 11.9 mm, 65 cc (4.45 x 1.85 x 0.47 in) |
| Weight: | 98 g (3.46 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |