| Brand: | Motorola |
| Model: | W233 Renew |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 1.6 inches, 8.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 111 x 45 x 14.7 mm, 66.7 cc (4.37 x 1.77 x 0.58 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Green |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |