| Brand: | Motorola |
| Model: | W213 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.55 inches, 7.7 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~117 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 44 x 14.9 mm (4.25 x 1.73 x 0.59 in) |
| Weight: | 78 g (2.75 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |